SZKŁO BUDOWLANE

pasek

szklobudowlane

SZKŁO BUDOWLANE 

Szkło budowlane, które do niedawana miało niewielki udział w budownictwie, dziś można zauważyć niemal wszędzie. Łączy kilka niepowtarzalnych i istotnych w architekturze cech: transparentność, wytrzymałość, podatność na obróbkę i zdobienie. Wykorzystuje się je między innymi do fasad, stolarki okiennej, przeszkleń, elementów konstrukcyjnych, balustrad szklanych. Ze względu na swoje walory estetyczne jest także coraz częstszym elementem wykończeniowymSzkło budowlane  dzielimy na: szkło płaskie float, szkło ornamentowe, zbrojone, bezpieczne, antywłamaniowe, hartowane, szkło refleksyjne (stopsol), barwione (antisol)

pasek

zwykleSZKŁO FLOAT 

Szkło float to podstawowy rodzaj szkła, nazywany potocznie „szkłem zwykłym”. Jest gładkie, przeźroczyste i charakteryzuje się lekko zielonkawą barwą, widoczną szczególnie na oszlifowanych krawędziach szkła. Zielonkawy kolor jest skutkiem zawartości tlenków żelaza w masie szklanej. Im grubsze szkło, tym bardziej widoczna jest jego zielonkawa barwa.

Dostępne grubości szkła: 2mm, 3mm, 4mm, 5mm, 6mm, 8mm, 10mm, 12mm, 15mm, 19mm

Szkło float ma ogromny zakres zastosowań, choć najczęściej droga do gotowego produktu wiedzie przez dodatkową jego obróbkę, taką jak laminowanie lub hartowanie.

Poprzez laminowanie 2 tafli szkła float, otrzymujemy szkło bezpieczne laminowane – tzw. VSG.
Poprzez proces hartowania pojedynczej tafli szkła float, otrzymujemy szkło bezpieczne hartowane, tzw. ESG.
Szkło float stanowi też bazę dla innych rodzajów szkła (np. matowe szkło satynowe – czyli float o powierzchni trawionej, itp).
Szyby w oknach również są najczęściej szybami typu float, choć obecnie powleka się je dodatkowymi powłokami poprawiającymi ich parametry termiczne.

Ze szkła float (najczęściej w postaci zahartowanej) wykonuje się między innymi: balustrady, kabiny prysznicowe, blaty, zabudowy całoszklane, daszki, gabloty i witryny, wiele innych produktów, które wykonuje się z przeźroczystego szkła.

Przykłady szkła float, oraz porównanie do szkła optiwhite:

pasek

szklooptiSZKŁO OPTIWHITE

Szkło OptiWhite jest całkowicie przezroczystym szkłem float o obniżonej zawartości żelaza. Szkło jest praktycznie bezbarwne a zielonkawe zabarwienie charakterystyczne dla zwykłego szkła, zauważalne szczególnie przy grubszych taflach, zostało całkowicie wyeliminowane. Szkło Optiwhite zachowuje naturalne barwy, wyraźniej ukazuje przedmioty i lepiej przepuszcza światło we wszystkich swoich zastosowaniach. Dostępne jest w zakresie grubości od 2 do 19 mm. Wyjątkowo wysoka przepuszczalność energii słonecznej sprawia, że szkło Optiwhite okazuje się najlepsze i w kolektorach słonecznych, i w lustrach odbijających energię słoneczną. Znakomicie podnosi widoczność wewnątrz i na zewnątrz budynku, a jako materiał używany we wnętrzach prezentuje przedmioty z większą przejrzystością. W meblach poprawia wygląd materiałów wykończeniowych. Kiedy zachodzi potrzeba pokazania prawdziwych kolorów produktu na wystawie, bądź gdy wymagane jest uzyskanie maksymalnej przepuszczalności światła, wówczas właściwym wyborem będzie zastosowanie szkła Optiwhite.

Zalety szkła Optiwhite:
Praktycznie bezbarwne w porównaniu ze zwykłym szkłem float. Właściwie oddaje barwy sitodruku ceramicznego, w szczególności bieli i innych jasnych kolorów. Przepuszczalność światła przy grubości 3 mm jest o 1,7% wyższa niż dla zwykłego szkła float, a przy grubości 15 mm jest wyższa o 6,6%. Całkowita przepuszczalność energii słonecznej przy grubości szkła 3 mm jest o 4% wyższa niż dla zwykłego szkła float. Możliwość hartowania lub laminowania. Szkło optiwhite  stosuje się w witrynach sklepowych, gablotach i salonach wystawienniczych, a także w meblach. nadaje się doskonale na blaty stołów, gabloty i półki.

Przykład szkła optiwhite, oraz porównanie do szkła float

pasek

szklobudowlaneSZKŁO ORNAMENTOWE 

Jest to szkło ozdobne o grubości 4 mm stosowane głównie w stolarce drzwiowej i meblowej. Szkło ornamentowe jest wzorzyste,  jedna powierzchnia ma wytłoczony wzór w postaci ornamentów, a druga jest nieregularnie gładka. Taki rodzaj szkła stosuje się  do:rozdzielenia pomieszczenia w sposób dekoracyjny z ograniczoną przejrzystością, do szklenia witraży, okien oraz drzwi.

pasek

szklorefleksSZKŁO REFLEKSYJNE – STOPSOL

W ofercie naszej pracowni znajduję się również szkło refleksyjne. Jest to szkło stwarzające efekt lustrzanego odbicia.  Grubość dostępnego szkła to 4  lub 6 mm. To szkło monolityczne z naniesioną warstwą pierwiastków metali metodą pirolityczną, oferuje wyjątkowy, atrakcyjny wygląd tak szyb okiennych, jak i parapetów i posiada wyjątkowe właściwości odbicia światła, a odbicia promieni słonecznych jest bardzo skuteczne.

Zastosowanie szkła: całoszklane fasady, ścianki działowe, drzwi zewnętrzne, balustrady, itp.

pasek

weneckieLUSTRO WENECKIE 

Jest to szyba pokryta cienką warstwą metalu. Zazwyczaj umieszczone jest pomiędzy dwoma pomieszczeniami – jedno z nich jest przyciemnione, a drugie jasno oświetlone. Osoby znajdujące się w jasno oświetlonym pomieszczeniu widzą własne odbicie. Światło z pokoju ciemnego również przechodzi do pokoju jasnego, ale oko ludzkie widząc znacznie jaśniejsze odbicie z jasnego pokoju nie dostrzega tego światła.

Natomiast w ciemnym pomieszczeniu światło przechodzące przez lustro ma znacznie większe natężenie niż odbite od tej lustra, więc osoby znajdujące się w nim mogą swobodnie obserwować jaśniejsze pomieszczenie jak przez szybę.

Podobny efekt widać także w zwykłych szybach okiennych: w słoneczny dzień patrząc na nie z zewnątrz widać tylko odbicie, a trudno dostrzec wnętrze budynku; w nocy kiedy mieszkańcy zapalą światła, sytuacja się odwraca.

Dostepne w grubości 4mm,6mm

pasek

SZKLOZESPOLONESZKŁO ZESPOLONE 

Szyba zespolona to trwały, hermetyczny układ dwu lub więcej tafli szkła oddzielonych ramką dystansową. W przestrzeni międzyszybowej zamknięte jest osuszone powietrze lub gaz.

Gwarancję, że powietrze zamknięte pomiędzy szybami jest wolne od wilgoci, daje nam wypełnienie ramki dystansowej sitem molekularnym – silnym środkiem higroskopijnym w postaci granulatu. Szyby połączone są z ramką dystansową na całej długości obrzeża materiałami klejąco-uszczelniającymi, co zapewnia szczelność układu, minimalizując dopływ pary wodnej do jego wnętrza.pasek

szklobezpieczneSZKŁO BEZPIECZNE 

Szkło klejone (tzw. szkło wielowarstwowe lub laminowane) – rodzaj szkła bezpiecznego, powstającego w wyniku łączenia dwóch lub więcej tafli szkła płaskiego za pomocą specjalnej folii, drutu lub żywicy. Szkło takie nie rozsypuje się po rozbiciu, a w miejscu uderzenia powstaje splot promieniście rozchodzących się pęknięć. Stopień wytrzymałości tych szyb określają klasy O1, O2 – chroniące tylko przed zranieniem – oraz P1, P2 – bardziej odporne na zniszczenie i stanowiące pewne utrudnienie przy próbie ich sforsowania.

Najpopularniejsze szyby bezpieczne (laminowane) są zbudowane z dwóch tafli szkła i jednej lub dwóch warstw folii PVB. Oznacza się je za pomocą odpowiednich kodów. Np. 33.1 to szyba klasy O2 zbudowana z dwóch tafli szkła, każda grubości 3 mm, i jednej warstwy folii, a 44.2 to szyba klasy P2 złożona z dwóch tafli 4-mm i dwóch warstw folii PVB[1].

Przykład szkła bezpiecznego

Stosując odpowiedni rodzaj żywicy lub folii można uzyskać szyby: pancerne, antywłamaniowe, kuloodporne, chroniące przed: hałasem, promieniami UV, stratami ciepła

pasek